Bizden duymuş olmayın ama 8 numarada oturan Ayşe hanımlar aidatı bir türlü zamanında ödemiyor!


Ülkemizde nüfusun büyük çoğunluğunun apartman ve sitelerde yaşamaya başlaması ile apartman ve site yönetimlerine ihtiyaç duyulmuş, daire sakinlerince yönetimler belirlenmiş, hatta bu doğrultuda kanuni düzenlemeler yapılarak yönetim belirlenmesi gereklilik ve zorunluluk haline getirilmiştir. Apartman ve site yönetimleri, bizlerin komşularımız ile iyi ilişkiler yürütebilmemizi sağlayan, evimizin ve varsa evimizin otoparkında arabamızın korunmasında rol oynayan, faturalarımız gibi sabit ödemelerimizi zamanında ve düzenli yerine getirmemize yardımcı olan kişilerdir. Yönetimler aslında bizim kişisel huzurumuzu etkileyebilecek olan kişiler yahut şirketlerden meydana gelmektedir.

Apartman ve/veya site yönetimleri, daire sakinlerinin yükümlülüklerini bildirmekte farklı yöntemler izleyebilmektedir. Örneğin bazı yönetimler, dairelerin aidatları ve doğalgaz elektrik gibi faturaları içeren listeyi apartman/sitenin whatsapp grubundan iletmektedir. Böyle bir listeyi apartman/site girişine bu bilgilerin asılması ise yaygın olarak kullanılan başka bir yöntemdir. Daire sakinlerine apartman görevlisi aracılığı ile bizzat bildirmek yahut bu kişilerin cep telefonları ya da e-mail adreslerine mail atmak veya her bir dairenin posta kutusuna ayrı ayrı bildirimde yapmak da diğer yöntemlerdir. Bu yöntemlerin her biri, komşuların birbirleriyle ilgili öğrenebilecekleri bilgileri ve bu bilgilerin kapsamını etkilemektedir.

“Aman canım, ne olacak. İnsanlar komşuları ile her şeylerini paylaşıyor!” demeyin. Her ne kadar pandemi sürecinde pek çoğumuz komşularımız ile daha samimi ilişkiler geliştirmiş isek de, kendimiz yahut ailemiz ile ilgili her bilgiyi komşularımız ile paylaşmak istemeyebiliriz. Kişisel Verilerin Korunması Kanunu da tam olarak bunu diyor: kişi kiminle ne paylaşacağına kendisi karar vermeli. 8 numaradaki Ayşe hanımların, bu ay doğalgaz faturasının ne kadar geldiğini yahut geçen ay aidatı ödeyip ödemediğini 9 numaradaki Fatma hanımlar ile paylaşmama hakkı bulunmaktadır.

Apartman yahut site yönetimlerince, görevlerini yerine getirmeleri için daire sakinlerinin verilerini işlemesi gerekmekle birlikte, her bir daireye ilişkin verinin tüm komşularla paylaşması zorunluluğu bulunmamaktadır. Hatta, bunu paylaşması yahut ilan olarak asması, Kişisel Verilerin Korunması Kanunu’na aykırıdır. Apartman/site yönetimleri de kişisel veri işledikleri için bu kanundan sorumludur.

Peki ne yapılmalı?

Bir daireye ilişkin aidat ve borç bilgisinin diğer daire sakinleri yahut binaya giren herhangi biri tarafından görüntülenmesi, kişisel verilerin paylaşılması olup, bu işlemin yapılabilmesi için apartman/site yönetimince daire sakinlerinden bilgilendirmeye dayalı açık rıza alınması gerekmektedir. Fakat açık rıza, özgür iradeye bağlı olduğundan, apartman/site sakinleri böyle bir rıza vermek zorunda değildir. Böyle bir rıza verilse dahi, bu kişisel verileri kimlerin göreceği ve ayrıca kayıt altına alıp almayacağının takip edilemeyecek olması sebebi ile bu yöntemden vazgeçilmesi çok daha doğru olacaktır.

Apartman/site yönetimlerinin yapacakları bildirimleri kat maliklerine bizzat yapmaları, bu bildirim ve içeriğinden apartman görevlisi dahil olmak üzere üçüncü kişilerin haberinin olmaması gerekmektedir. Aksi durumda, veri sorumlusu olan apartman/site yönetimlerinin idari para cezası ile hapis cezası ile karşı karşıya kalma ihtimalleri bulunmaktadır. 

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni ve Gizlilik Politikası sayfasından ulaşabilirsiniz.21.11.2003 günlü 25296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği ve Türkiye Barolar Birliği Meslek kuralları gereğince sitemiz herhangi bir reklam unsuru taşımamakta olup, sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sitemizde “avukatlar, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her türlü ortamda avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen “Avukatlık Meslek Kuralları”na aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir ilkesi” egemendir.

Aydınlatma Metni ve Gizlilik Politikası
Ziyaretler
Bugün: 369
Bu Hafta: 14047
Toplam: 5.148