Özel hayat, kişinin mahrem olarak tanımladığı ve yalnızca belirli kişiler ile paylaştığı; kişinin kendine özgü yaşayışı, yaşama tarzı, kendisini ilgilendiren tutum ve davranışı ifade eder. Özel hayatın gizliliği ve mahremiyet hakkı Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Anayasamızda düzenlenmiş temel haklardandır.

Türk Ceza Kanunu’nun 134.maddesi uyarınca kişilerin özel hayatının gizliliğini ihlal eden kimse, bir yıldan üç yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Özel hayat kavramı son derece geniş, yoruma açık, duruma ve zamana göre değişebilen bir yapıya sahiptir. Türk mevzuatında da özel hayat, özel hayatın gizliliği kavramlarıyla ilgili olarak herhangi bir tanım, sınırlayıcı düzenleme yer verilmemiştir. Kişinin hayatındaki bir olayın özel hayat kapsamında kaldığı ve gizliliğinin korunmasına ilişkin tespit ve inceleme yapılırken, kişinin gizli tutma iradesi dikkate alınmalıdır. Bunun yanında gizliliğin korunmasında kişinin objektif bir yararının bulunması gerekmektedir.

Gizliliğin görüntü veya seslerin kayda alınması suretiyle ihlal edilmesi suçun nitelikli hali olup, bu halde verilecek ceza bir kat artırılır. Burada önemli olan kayda alınan kişinin kayıttan haberinin, bir başka deyişle rızasının olmamasıdır.

Kişilerin özel hayatına ilişkin görüntü veya sesleri hukuka aykırı olarak ifşa eden kimse ise iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. İfşa edilen bu verilerin basın ve yayın yoluyla yayımlanması halinde de aynı cezaya hükmolunur. Basın ve yayın yolu ile kastedilen yalnızca gazete, radyo, televizyon değildir. Sosyal medya üzerinden kişinin izni olmaksızın paylaşım yapılması da bu kapsamda değerlendirilmektedir.

Bu suçun soruşturulması ve kovuşturulması şikayete bağlıdır. Şikayet süresi, fiilin ve failin öğrenilmesinden itibaren başlar ve 6 aydır. 


  • Haberleşmenin Gizliliğinin İhlali
  • Kişiler Arasındaki Konuşmaların Dinlenmesi ve Kayda Alınması
  • Kişisel Verilerin Kaydedilmesi
  • Verileri Hukuka Aykırı Olarak Verme veya Ele Geçirme
  • Verileri Yok Etmeme

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni ve Gizlilik Politikası sayfasından ulaşabilirsiniz.21.11.2003 günlü 25296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği ve Türkiye Barolar Birliği Meslek kuralları gereğince sitemiz herhangi bir reklam unsuru taşımamakta olup, sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sitemizde “avukatlar, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her türlü ortamda avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen “Avukatlık Meslek Kuralları”na aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir ilkesi” egemendir.

Aydınlatma Metni ve Gizlilik Politikası
Ziyaretler
Bugün: 108
Bu Hafta: 15947
Toplam: 12.383