Ticaret hukuku, ticari işlemler ve ticari işletmeler ile ilgili kural bütünü olarak tanımlanabilir. Buna göre ticaret hukukunun konusu ticari işletmeyi ilgilendiren her türlü ticari işlemlerdir.

Cumhurbaşkanı kararnamesi ile belirlenen esnaf sınırların üzerinde gelir elde etme hedefli olarak sürekli bir ticari faaliyette bulunan kişiye tacir adi verilir. 

Bir kişinin kısmen yahut tamamen kendi adına ticari faaliyette bulunması halinde bu kişi tacir olacak ve işlemleri Türk Ticaret Kanunu'na tabii olacaktır. Bu durumda kişi, henüz ticari faaliyetine başlamamış olsa bile, ticari faaliyette bulunacağını çevresine bildirmesi yahut ticaret siciline kayıt olması ile tacir sayılacaktır. 

Tüzel kişiliği bulunan anonim, limited gibi şirket kurulması yolu ile de ticari faaliyette bulunulabilir. 

Ticaret hukuku ile ilgili olarak yazılarımız:

Kullanıcı deneyiminizi iyileştirmek için yasal düzenlemelere uygun çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgiye Aydınlatma Metni ve Gizlilik Politikası sayfasından ulaşabilirsiniz.21.11.2003 günlü 25296 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan Türkiye Barolar Birliği Reklam Yasağı Yönetmeliği ve Türkiye Barolar Birliği Meslek kuralları gereğince sitemiz herhangi bir reklam unsuru taşımamakta olup, sadece bilgi vermeyi amaçlamaktadır. Bu doğrultuda sitemizde “avukatlar, teknolojinin ve bilimin olanak tanıdığı her türlü ortamda avukatlık mesleğinin onur ve kurallarına, avukatlık unvanının gerektirdiği saygı ve güvene, Türkiye Barolar Birliği tarafından belirlenen “Avukatlık Meslek Kuralları”na aykırı olmayacak şekilde kendisini ifade etme hakkına sahiptir ilkesi” egemendir.

Aydınlatma Metni ve Gizlilik Politikası
Ziyaretler
Bugün: 369
Bu Hafta: 14047
Toplam: 5.265