LiveZilla Live Chat Software
KHK İHRAÇLARININ İPTALİ DAVASINDA İLK KARAR VERİLDİ - Tuncay Yılmaz Avukatlık Bürosu

LiveZilla Live Chat Software

KHK İHRAÇLARININ İPTALİ DAVASINDA İLK KARAR VERİLDİ

KHK İHRAÇLARININ İPTALİ DAVASINDA İLK KARAR VERİLDİ

672 Sayılı KHK ile ihraç edilenler tarafından İdare Mahkemesine açılan davada ilk karar verildi. Davacı öğretmen, 672 sayılı KHK kapsamında Resmi Gazetede yayınlanan Listede adının yer aldığını , neyle suçlandığını bilmediğini, Fetö ile hiçbir irtibatının bulunmadığını belireterek çen sürelere ait zararının giderilmesini ihraç işleminin iptali ile açıkta geçen sürelere ait zararının giderilmesin talebiyle idari yargıya başvurdu.
 
 
YARGISAL DENETİME TABİ İDARİ BİR İŞLEM BULUNMADIĞINDAN
 
 
Başvuruyu inceleyen Trabzon İdare Mahkemesi davacının 672 sayılı kararname kapsamında idari işlem olmaksızın ihraç edilmiş olduğunu ve yarısal denetime tabi bir idari işlem bulunmadığından, KHK'ların denetiminin de idari yargıda imkanı olmadığıdan davanın incelenmeksizin reddine karar verdi.
 
Zaten Anayasa Mahkemesi daha önce vermiş olduğu kararda yasa ile bireysel idari işlem yapılabileceği görüşünü açıklamıştı. Buna ilişkin haber şu şekilde :

KHK ile göreve son verilemez mi?

KHK ile bireysel -idari işlem tesis edilemeyeceği gerekçesiyle KHK ile göreve son verilip verilemeyeceği tartışılmakla birlikte bu hususta Anayasa Mahkemesi daha önce zaten bir karar vermiş bulunmaktadır.
 
2014 yılında 6524 sayılı yasa ile 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Siteye Giriş